Refundacja podatku VAT dla odbiorców
paliw gazowych w 2023 roku
Kto może złożyć wniosek o dodatek gazowy 2023?
Dodatek gazowy to refundacja podwyżki VAT za gaz, która została uchwalona w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.
Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
O dodatek gazowy mogą się ubiegać gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych, czyli do ogrzewania domu. Dodatek gazowy nie należy się tym, którzy wykorzystują gaz np. tylko w kuchni, do gotowania lub do podgrzewania gazem wody użytkowej.
Korzystanie z gazu do ogrzewania domu lub mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kolejnym ważnym warunkiem jest kryterium dochodowe.
Kryterium dochodowe
Kryterium dochodowe w przypadku dodatku gazowego jest takie samo jakie obowiązywało przy dodatku osłonowym, czyli:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Gdzie składać wnioski o dodatek gazowy 2023?
Wniosek o dodatek gazowy należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Widawie, ul. Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa.
Od kiedy składać wnioski o dodatek gazowy?
Wniosek o dodatek gazowy, czyli o zwrot VAT od rachunku za gaz, można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku.
Do kiedy można składać wnioski o dodatek gazowy?
Wnioski można składać do 29 lutego 2024 r.
Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o dodatek gazowy 2023?
Do wniosku trzeba załączyć:
- umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
- dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Decyzja w sprawie wniosku o dodatek gazowy
Przyznanie dodatku gazowego nie wymaga wydania decyzji, ale w przypadku decyzji odmownej, uchylenia lub zmiany wysokości refundacji podatku VAT decyzja taka musi zostać wydana przez urząd.