Departament Pomocy i Integracji
Społecznej Zastępca Dyrektora
Bogumiła Dertkowska
DPS-VIII.8114.1.7.2023.OR
Warszawa, dnia 2 października 2023 r.
Państwo
Dyrektorzy Wydziałów Polityki Społecznej w Urzędach Wojewódzkich
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
W grudniu 2022 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (dalej: FEPŻ), który będzie wdrażany w Polsce z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznej Plus (EFS+) do końca 2029 r.
FEPŻ jest bezpośrednim następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014- 2020 (PO PŻ). Program – podobnie jak PO PŻ – opiera się na zapewnieniu osobom najbardziej potrzebującym podstawowej pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków oraz umożliwieniu im udziału w bezpłatnych warsztatach na rzecz włączenia społecznego – tzw. działaniach towarzyszących.
Do pomocy żywnościowej w ramach FEPŻ uprawnia dochód nieprzekraczający 235% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej oraz przynajmniej jedna z przesłanek trudnej sytuacji życiowej, o których mowa w art. 7 ustawy. Za kwalifikowanie odbiorców końcowych do udziału w Programie odpowiadają ośrodki pomocy społecznej poprzez wydawanie skierowań osobom uprawnionym.
To właśnie OPS jest najczęściej pierwszym miejscem, do którego kieruje się osoba najbardziej potrzebująca w poszukiwaniu informacji na temat możliwych form wsparcia. W dobie coraz bardziej powszechnego dostępu do usług cyfrowych, strony internetowe urzędów stanowią istotne narzędzie komunikacji z obywatelem – potencjalnym odbiorcą.
Dlatego uprzejmie proszę Państwa o przekazanie ośrodkom pomocy społecznej w poszczególnych województwach prośby dotyczącej zamieszczenia informacji o nowym Programie FEPŻ na ich stronach internetowych. Prawdą jest, że formalny obowiązek informowania o realizacji projektu w ramach FEPŻ spoczywa na beneficjentach-organizacjach partnerskich, które odpowiadają za dystrybucję żywności,
niemniej jednak nawet krótki komunikat na stronie ośrodka pomocy społecznej na temat możliwości skorzystania z pomocy żywnościowej może być cenny zwłaszcza dla nowych odbiorców, którzy o Programie jeszcze nie słyszeli, bądź nie wiedzą o jego kontynuacji.
W dniu 8 września 2023 r. opublikowane zostały Wytyczne Instytucji Zarządzającej (MRiPS) dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów-organizacji partnerskich dotyczące działań realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023 , dokument stanowiący podstawę realizacji pierwszej edycji FEPŻ1, zgodnie z którym pomoc żywnościowa będzie udzielana odbiorcom końcowym w planowanym okresie od grudnia 2023 r. do października 2024 r.
Proponuję, aby na stronach internetowych OPS w gminach, w których udostępniana będzie pomoc w ramach Podprogramu 2023 FEPŻ zamieszczone zostały krótkie komunikaty zawierające:
- Zestawienie znaków Programu, flagi RP i flagi Unii Europejskiej2
- Informację o kryteriach uprawniających do skorzystania z pomocy,;
- Terminy kwalifikowania do Podprogramu 2023 przez ośrodek pomocy społecznej oraz termin dystrybucji żywności;
- Nazwy i adresy organizacji partnerskich, do których uprawnione osoby będą kierowane po odbiór żywności.
Dodatkowo sugeruję umieszczenie bezpośredniego linku do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu: https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusze-europejskie-na-pomoc-zywnosciowa- 2021-2027 lub https://www.fepz.gov.pl, aby zainteresowane osoby mogły zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat FEPŻ.
Liczę, że powyższa prośba spotka się ze zrozumieniem OPS jako działanie na rzecz efektywnej komunikacji z potencjalnymi odbiorcami Programu, jak również ogólnego upowszechnienia wiedzy o nim.
W przypadku pytań lub wątpliwości, proszę o bezpośredni kontakt z Panią Olgą Richter, referentem sprawy w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej pod numerem: 538-117-276.
Z wyrazami szacunku Bogumiła Dertkowska Zastępca Dyrektora
Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej
/-kwalifikowany podpis elektroniczny-/
1 Dokument do pobrania ze strony pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2023. 2 Gotowe zestawienia znaków są dostępne do pobrania ze strony pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/komunikacja-i-widocznosc [plik .zip pod nazwą Zestawienia znaków FEPŻ wersja polska]